Автоновини

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі

Небезпечними називаються вантажі, які потребують особливих умов перевезення, зберігання і використання.

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі
depositphotos

Значну частку всіх автомобільних перевезень займають небезпечні вантажі. Бензини, нафтопродукти, кислоти і газ – все це відноситься до категорії небезпечних речовин і вимагає суворого дотримання норм поводження і транспортування.

Читай також: Штраф за неправильну парковку в Україні: Деталі

Що вважається небезпечним вантажем

Речовини, продукти переробки, одержані в процесі виробництва та інші відходи, які можуть бути потенційно небезпечними, відносяться до особливих видів вантажів. Також до небезпечних відносять вибухонебезпечні, пожежонебезпечні, і інші вантажі.

Небезпечні вантажі діляться на 9 класів з підвидами всередині класу

 • 1 – Вибухонебезпечні вантажі.
 • 2 – Гази.
 • 3 – Рідини, які можуть легко спалахнути.
 • 4.1 – Тверді речовини, самореактивні речовини, які можуть полімеризовані або легко спалахують.
 • 4.2 – Самозаймисті речовини.

 • 4.3 – Газоутворюючі при зіткненні з водою речовини.
 • 5.1 – Речовини, здатні до окислення.
 • 5.2 – Органічні пероксиди.
 • 6.1 – Токсичні речовини.
 • 6.2 – Інфекційні речовини.
 • 7 – Радіоактивні вантажі.
 • 8 – Корозійні речовини.
 • 9 – Інші небезпечні склади і вантажі.

Оскільки перевезення небезпечних вантажів вимагає підвищеної уваги і заходів безпеки, на державному рівні регламентовано особливі норми. Крім того рекомендуем вам перевіреного перевізника uts.ua

Правила перевозки опасных грузов в Украине: Детали

Знаки, які позначають клас небезпеки вантажу
Скріншот

Правила перевезення небезпечних вантажів

Для перевезення небезпечних вантажів використовують спеціальне маркування рухомого складу. За спеціальними знаками можна визначити, який саме вантаж і якого класу небезпеки перевозиться в машині. Також додатково маркується ТЗ інформацією про вантажовідправника, одержувача, умов зберігання вантажу і різних маніпуляціях, допустимих з вантажем. Українські перевізники попередньо повинні отримати дозвіл на перевезення небезпечних вантажів – ліцензію, яка видається держ органом “Укртрансбезопасность“.

Читай також: Як покарають водія, що перевозив дитини без автокрісла: Подробиці

При перевезенні небезпечних вантажів окремої уваги потребує тара. Вона повинна бути підібрана відповідно з урахуванням вмісту, його корозійних, роз’їдаючих здібностей. Категорично забороняється перевозити небезпечні вантажі разом з іншими. Якщо вантаж упакований в скляну тару, то між тарою повинна лежати м’яка прошарок. А на упаковці має бути маркування про те, що вантаж перевозиться у склі.

Правила перевозки опасных грузов в Украине: Детали

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі
Скріншот

Закон України “Про перевезення небезпечних вантажів“

Читай також: Водійські права в Україні не можна купити – Геращенко

Згідно із законом про перевезення небезпечних вантажів, перевізник повинен мати дозвіл на транспортування такого вантажу. Після чого слід узгодити маршрут руху автомобіля (колони авто) попередньо перед відправкою. Маршрут узгоджується з Національною поліцією і прокладається лише в дозволених місцях.

Деякі міжнародні маршрути не вимагають узгодження. Їх перелік зазначено в окремому документі.

Так, не допускається до складання маршруту використання вулиць з розташованими на них житловими будинками, промисловими районами і інші потенційно схильні до небезпеки від таких вантажів ділянки.

Правила перевозки опасных грузов в Украине: Детали

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі
колаж

Читай також: Штраф за їзду без номерів в Україні: Деталі

На картинці зображені найбільш часто використовувані таблички і знак, які інформують про заборону руху вантажних транспортних засобів і вантажів особливості.

Кружками позначені таблички, що забороняють рух транспорту, який перевозить вибухівку, небезпечні вантажі та речовини, що забруднюють води. Прямокутний знак позначає вид транспортних засобів, на які поширюється заборона.

Всі вимоги до перевезення небезпечних вантажів створені у відповідності з Директивою ЄС 2008/68/ЄС Європейського парламенту і Ради від 24.09.2008 року (ДОПНВ).

Дозволено перевозити автомобільним транспортом тільки певні вантажі, які допускаються до перевезення згідно з їх характеристиками з умовою дотримання норм безпеки.

При собі у водія крім дозволу на перевезення та узгодженого маршруту повинен бути договір страхування вантажу на випадок виникнення негативних наслідків перевезення небезпечного вантажу. Страхуванню не підлягають деякі вантажі, які пописаны в положенні ДОПНВ.

Водій повинен мати свідоцтво про його підготовку до перевезення небезпечних вантажів (свідоцтво ДОПНВ). У кожного члена команди має бути посвідчення особи з фотографією.

Свідоцтво про правила перевезення небезпечного вантажу, відповідно його класу небезпеки. Його видає компетентний орган.

Правила перевозки опасных грузов в Украине: Детали

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі
depositphotos

Крім цього, на кожному транспортному засобі мають бути такі засоби пожежогасіння:

 • ТЗ, вага яких разом з вантажем має масу понад 7,5 тонн – два або більше переносних вогнегасника для гасіння пожеж класу А, В, С з сукупним вагою 12 кг сухого порошку.
 • ТЗ, дозволений вага яких з вантажем становить понад 3,5 але менше 7,5 тонн – два або більше вогнегасника для гасіння пожеж класу А, В, С з сукупним вагою 8кг сухого порошку.
 • На ТЗ, з максимально дозволеною масою разом з вантажем 3,5 тонн або менше – два переносних вогнегасника для гасіння пожеж класу А, В, С кожен з вагою порошку не менше 2 кг.
 • При перевезеннях будь-яких вантажів на будь-яких ТС не повинні бути перевищені норми вантажопідйомності вантажу, а один з вогнегасників повинен мати не менше 2 кг сухої суміші для гасіння пожеж класу А,В,С.

Всі переносні вогнегасники повинні бути опломбовані, промарковані відповідно стандартам та мати дату закінчення терміну придатності. Також, засоби пожежогасіння повинні бути встановлені в легкодоступних місцях і бути захищені від впливу погодних умов.

Всі ТЗ, що перевозять небезпечні вантажі, повинні бути промарковані табличками оранжевого кольору, а всередині у водія повинен бути набір захисних засобів (окуляри, рукавички, маска та інше).

Штраф за перевезення небезпечних вантажів, що не відповідає правилам

Покарання за порушення правил перевезення складе 17 000 грн для водія, що порушив правила, і посадових осіб, які відповідальні за тих стан, обладнання, експлуатацію ТЗ. Уповноважених з питань безпеки – суб’єктів підприємницької діяльності загрожує покарання у вигляді штрафу розміром 34 000 грн.

Правила перевозки опасных грузов в Украине: Детали

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі
depositphotos

Види кримінальної відповідальності за перевезення небезпечних вантажів

Порушення правил перевезення небезпечних вантажів часто регламентується Купап, однак бувають випадки і кримінальної відповідальності. Наприклад:

 • У разі порушення правил поводження з небезпечними речовинами передбачено покарання у вигляді штрафу або позбавлення волі терміном до трьох років (ст 267 ККУ).
 • В разі порушення ПРАВИЛ дорожнього руху або експлуатації особами, які керують ТЗ, що спричинило за собою смерть однієї або кількох осіб – позбавлення волі терміном від 5 до 10 років (ст 286 ККУ).
 • У разі виявлення несправності ТЗ, яким перевозилися небезпечні вантажі, внаслідок чого сталася аварія призвела до смерті осіб – штраф або позбавлення волі строком до 5 років (ст. 287 ККУ).

Правила перевозки опасных грузов в Украине: Детали

Правила перевезення небезпечних вантажів в Україні: Деталі
depositphotos

Tags

Related Articles

Back to top button
Close
Close