Поради водіям

Який потрібен акумулятор, щоб завестися взимку?

Влітку акумулятор може пробачити нам і недостатню щільність, і низький рівень електроліту в банках. Але з настанням холодів, здавалося б, цілком робоча батарея може сильно підвести, відмовившись працювати в самий невідповідний час.

Отчего вмирають акумулятори?

Акумуляторні батареї виходять з ладу за цілком природних причин. Життя акумулятора – це безперервний процес заряду-розряду, який врешті-решт і виснажує батарею. При запуску двигуна, роботі на малих обертах і при дуже великій кількості споживачів йде розряд. Як тільки мотор набрав достатньо обертів, щоб генератор міг забезпечити енергією всі прилади, відбувається зарядка. Під час бездіяльності акумулятора виникає процес саморозряду, який теж аж ніяк не продовжує життя батареї.

Обслуговування акумулятора

При необхідності доливати дистильовану воду в акумулятор бажано при працюючому двигуні, це забезпечить її перемішування з кислотою. В іншому випадку через різниці щільності в шарах електроліту відбувається саморозряд, а взимку вода може просто замерзнути. Взимку зберігати батарею краще на автомобілі, провівши попередньо повну зарядку, а не забирати її в тепле приміщення. У сильні морози перед запуском бажано прогріти електроліт, включивши на деякий час дальнє світло (на дизелях такий нагрів відбувається автоматично, оскільки спочатку в роботу включаються свічки розжарювання). Необхідно стежити, щоб заливні отвори були щільно закриті пробками, а вентиляційні отвори в них не забивалися брудом, а взимку – льодом від замерзлого конденсату.

Щільність електроліту вибирають залежно від умов, в яких буде експлуатуватися автомобіль. Взимку при зниженій початкової щільності електроліту і великий розрядженого акумулятора можливе замерзання електроліту. Наприклад, при початковій щільності 1.28 г / см3 в повністю розрядженою батареї електроліт може замерзнути при -14 0С, якщо ж початкова щільність електроліту 1.24 г / см3, то розрядження батарея замерзне вже при 50С. Оптимальною вважається щільність від 1.26 до 1.28 г / см3. Виготовлювачі АКБ вважають неприпустимим використовувати в зимовий час акумулятори з заряженностью нижче 75% (щільність електроліту 1.24 г / см3, напруга 12.6 В).

Зарядка акумулятора

Акумулятори заряджають на зарядному пристрої в наступних випадках: при введенні в експлуатацію, коли батарея зберігалася більше 12 місяців, номінальна напруга на клемах нижче 12.5 В, а щільність електроліту менше рекомендованої хоча б на 0.03 г / см3; коли батарея розряджена більш ніж на 25% взимку і на 50% влітку; батарея експлуатувалася, а потім перебувала в бездіяльності більше 4 месяцев.Обично підзарядку виробляють струмом, що не перевищує 10% від величини номінальної ємності. Це означає, що для акумулятора ємністю 60 А.ч величина зарядного струму не повинна перевищувати 6 А. З метою скорочення часу зарядки допускається збільшити зарядний струм в 1.5 рази, але як тільки щільність електроліту досягне 1.22-1.24 г / см3, струм необхідно знизити до нормальної величини.

Для заряду батарей різної ємності і напруги використовуються зарядні пристрої. Їх основні характеристики: номінальна напруга акумулятора, на роботу з яким вони розраховані, 6, 12 і 24 В; діапазон зарядного струму (від нього залежить мінімальна та максимальна ємність акумуляторів, що заряджаються). Пускозарядні пристрої здатні забезпечувати струми більше 100 А. Вони можуть допомогти запустити двигун при розрядженому акумуляторі. При виборі пристрою необхідно орієнтуватися на ємність акумулятора. В інструкції до пристрою вказуються діапазони або ємностей батарей, на які воно розраховане, або зарядних струмів. Чим ширше цей діапазон, тим краще. Чим менше ємність акумулятора, тим нижче величина струму, яку має забезпечувати пристрій, і навпаки, для великих батарей необхідні високі його значення. Якщо батарея розряджена і з допомогою наявного Пускозарядні пристрої не вдається запустити двигун, то потрібно попередньо підзарядити акумулятор форсованим методом. Після цього, як правило, двигун запускається.

Акумулятори однаково бояться і перезаряду, і глибокої розрядки

Перезаряд може настати у разі несправності електросистеми (генератор, реле-регулятор напруги). При перезаряді відбувається скипання електроліту, збільшується його щільність і рівень. Глибока розрядка відбувається найчастіше з вини електросистеми (несправний генератор), через ослаблення ременя генератора, окислення контактів, а також замикань на корпус. Виниклі неполадки легко помітити по несподівано з'явилися проблеми пуску двигуна та зменшення щільності електроліту. Усуваються вони стаціонарної зарядкою, а також пошуком і усуненням причини втрати струму. Зниження ємності батареї при тривалому зберіганні називається саморазрядом.

Саморазряд збільшується, коли бруд і розлився електроліт покривають поверхню акумулятора, відбувається коротке замикання між клемами. Руйнування або жолоблення пластин також призводить до передчасного виходу з ладу акумулятора. Пластини коробляться при збільшенні сили зарядного струму, при короткому замиканні, зниженні рівня електроліту, частому і тривалому включенні стартера, коли батарея навантажується розрядним струмом великої сили. І руйнуються при замерзанні води в електроліті, при порушенні кріплень акумулятора, коли він починає відчувати удари і вібрації, внаслідок корозії решіток пластин (особливо позитивних) через забруднення електроліту.

Реальний термін служби акумулятора

Термін служби батареї повністю залежить як від її якості, так і від умов роботи автомобіля, а також наявності додаткового (нештатного) електрообладнання. Найбільш короткий термін життя в акумуляторів, встановлених на автомобілях, що працюють в режимі таксі. Інтенсивний режим експлуатації таких машин створює прискорений, пропорційний пробігу знос електродів батареї, який за часом може становити всього лише близько півтора років.

У автомобілів з пробігом 15-20 тисяч км на рік термін працездатності акумуляторів може доходити до 4-5 років. На практиці мають місце випадки, коли окремі батареї на легкових автомобілях успішно працюють 6-8 років. На тривалість працездатності акумулятора впливають щільність і температура електроліту, сила струму і тривалість розряду і заряду, рівень вібрації і тряски, тривалість перерв в експлуатації і якість технічного обслуговування.

Перевірка наявності витоку в системі електроустаткування

Клему, з'єднану з масою автомобіля, від'єднують від клеми батареї і в розрив ланцюга включають амперметр (до10). При цьому всі споживачі, у тому числі сигналізація, повинні бути відключені. При справному електрообладнанні і відсутності витоку показання амперметра дорівнюватиме нулю. Залежно від особливостей електроустаткування конкретних автомобілів можливі схемні рішення, при яких може мати місце струм в межах 1-2 мА. Така витік не має шкідливого впливу при бездіяльності автомобіля протягом 1-3 місяців, оскільки за цей час батарея втратить всього 0.7-4 А.ч.

При включеній сигналізації споживання струму може вирости до 20-30 мА. Це означає, що в такому стані час бездіяльності автомобіля не повинно перевищувати 3 тижнів у літній час і 10 днів взимку. Інакше батарея розрядиться від сигналізації настільки, що не зможе запустити холодний двигун. Якщо струм витоку більше 30 мА, необхідно знайти і усунути причину цього витоку.

Источник

Related Articles

Back to top button
Close
Close